Yeni adresimiz filmgezegeni1.com olmuştur.

Türkçe Altyazılı Fragman
328 İzlenme
Tenere
7.9 IMDB Puanı

Tenere

(Tenere)
Yönetmen
Tenere izle, Nijerli Agadez'den yola çıkarak Libya'ya ve Avrupa'ya ulaşmaya çalışan Afrikalıların çölü geçerek gerçek hikayesini anlatıyor. Beşir'in Agadez ve arkadaşlarından bize Nuh'un Gemisini hatırlatan bir kamyonda günlerce süren zorlu yolculuğuna tanık oluyoruz. Yolculuk öncesi hazırlıklarını, aileleriyle ilişkilerini, engebeli arazinin zorlu koşullarıyla nasıl mücadele ettiklerini, susuzluklarını ve yolculuk sırasında karşılaştıkları zorlukları ve yaşadıkları duygusal dönüşümü görüyoruz.

Tenere, Sahra Çölü'nde bu yolculuğu yaptıkları bölgenin adıdır. Yaklaşık 400.000 km²'lik bir alandır. Touareg dilinde "Çöllerin Çölü" anlamına gelir. Bölge o kadar ıssız ve hiçbir şeyle dolu ki en yakın ağaçlar arasındaki mesafe en az 400 km. İki su kuyusu arasındaki mesafe 200 km'dir. Burası çöl fikrini alt üst edecek bir bölge. Bir okyanusa benziyor. Kum şeklinde bir okyanus...

Bir tırın Agadez'den Libya'ya ulaşması 10 ila 15 gün sürer. Çölü geçmeye çalışan yerli ve göçmenlerin bir kısmı, araçlarının arızalanması nedeniyle ya kaybolmakta ya da daha fazla ilerleyememekte ve susuzluktan ölmektedir. Son üç yılda bölgede susuzluktan ölmek üzere olan 20 binden fazla insan kurtarıldı.

Susuzluktan ölmek ve kaybolmak tek tehlike değil, haydutlar da var. Ele geçirdikleri araçlara el koyup yolcuları soyarlar, hatta bazen öldürürler.

Tenere filminde içeriden izliyoruz, üstelik filmi dışarıdan değil, yolculuk yapan bir yolcu olarak deneyimliyoruz. Filmde hazırlanmış bir metin, oyuncu ya da anlatıcı yoktur.